همه چیز در مورد کارتن و جعبه بسته بندی

تاریخ آخرین بروزرسانی:29 فروردین 1403

کارتن و جعبه بسته بندی خود را با طراحی منحصر به فردی که مدنظر دارید به شرکت پیشرو در زمینه طراحی، چاپ و تولید جعبه و بسته بندی تاش پک بسپارید. هر محصول به نوعی پوششی است که افراد در وهله اول با آن رو به رو می شوند و می توان با انتخاب یک بسته بندی مناسب در همان نگاه اول در ذهن مخاطب ماندگار شد.

بر روی بسته بندی محصول می توان ضمن معرفی آن، اطلاعاتی چون قیمت، نحوه استفاده و نگهداری، مشخصات محصول، تاریخ انقضا و… را آورد که هر یک به انتخاب راحت تر مشتری کمک نموده و باعث می شوند مشتری بهتر به محصول شما اعتماد کند.

هرآنچه لازم است در رابطه با کارتن و جعبه بسته بندی بدانید در این مقاله برای شما جمع آوری شده تا بتوانید اطلاعات درستی از سفارش خود داشته باشید و از نتیجه کار راضی باشید. با ما همراه باشید:

بسته بندی محصولات و اهمیت آن

در حال حاضر شرکت های مختلفی در زمینه تولید یکی از انواع بسته بندی کالا و محصولات در کشور مشغول به فعالیت می باشند. در این شرکت ها به منظور تهیه بسته بندی باکیفیت از دستگاه های تولید و چاپ پیشرفته ای استفاده می شود.

طبیعی است که در هر صنایعی در نهایت محصولات برای ورود به بازار ابتدا بایستی در جعبه های مقوایی و کارتنی قرار داده شوند تا مراقبت بهتری از آن ها شده و راحت تر هم بتوان آن ها را حمل و نقل کرد. از این رو می توان گفت در هر کشوری تولید کارتن و جعبه بسته بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از رایج ترین گزینه ها برای بسته بندی محصولات جعبه های کارتنی می باشد.

کارتن ها در واقع از کاغذ و مقوا تشکیل می شوند و به نوعی بهترین گزینه در بسته بندی محصولات مختلف و حتی در امر صادرات به شمار می روند. به طور کلی می توان از مزایای بسته بندی کارتنی به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای بسته بندی کارتنی

 • کارتن از وزن پایینی برخوردار است؛
 • انعطاف مطلوبی از خود نشان داده و به راحتی می توان آن را به شکل های مختلفی طراحی کرد؛
 • امکان بازیافت دارد؛
 • حمل و نقل آن آسان است؛
 • قیمت آن مناسب تر می باشد؛
 • امکان انجام چاپ بر روی آن وجود داشته و به این طریق می توان در زمینه برندیگ و تبلیغات نیز روی آن حساب باز کرد.

محصولات قابل بسته بندی با کارتن

در حال حاضر در بسته بندی بیشتر محصولات از بسته بندی کارتنی و مقوایی بهره گرفته می شود. از بین محصولات بسته بندی شده با کارتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مواد غذایی
 • خشکبار
 • خرما
 • محصولات دارویی
 • میوه و صیفی جات
 • محصولات آرایشی و بهداشتی
 • عطر و ادکلن
 • لوازم یدکی
 • لوازم مکانیکی و صنعتی
 • لوازم خانگی و الکترونیکی
 • و…

انواع کارتن

بسته به نیاز مشتری، کارتن ها از نظر ساختار و ترکیب دارای انواع گوناگونی می باشند. در ادامه بیشتر با هر یک آشنا خواهیم شد:

1.  کارتن سه لایه

این کارتن ها دارای سه لایه از جمله لایه رویی، لایه میانی و لایه زیرین هستند که به لایه میانی فلوت گفته شده که می توان آن را در انواع مختلفی یافت و لایه زیرین که صاف و مسطح است نیز بسته به نیاز از ترکیبات متفاوتی تهیه خواهد شد که در این بین نوع ترکیبات، تعیین کننده مقاومت و کیفیت کارتن می باشد و به نوع و وزن محصولی که قرار است به کمک این کارتن بسته بندی شود بستگی دارد.

به طور معمول لایه های مقوایی صاف مورد استفاده در ایران را می توان انواع کرافت، بازیافتی، تست، ایرانی و… دانست. در ساخت کارتن های سه بعدی از چهار نوع فلوت A,B,C,E,F بهره گرفته می شود که هر یک دارای ویژگی های خاص خود بوده و انتخاب از بین آن ها کاملاً متناسب با وزن، ابعاد، نوع و مقصد محصول انجام می شود.

2. کارتن پنج لایه

این نوع کارتن در مواردی استفاده شده که به جعبه ای با مقاومت بیشتری نیاز باشد و در واقع محصولی که قرار است مورد بسته بندی قرار گیرد از وزن و ابعاد بیشتری برخوردار باشد.

در ساخت کارتن های 5 لایه نیز همچون نمونه های سه لایه باید ابعاد و وزن محصول را در نظر داشت. بیشترین فلوت های مورد استفاده در ساخت کارتن های 5 لایه  EB و BC  می باشند. توصیه می شود در زمان سفارش ساخت کارتن مورد نظر خود حتماً نوع فلوت های به کار برده شده را برای مدیریت هر چه بیشتر لایه های کارتن بسته بندی خود در دفعات بعدی جویا شوید.

3. کارتن هفت لایه

از این نوع کارتن بیشتر به منظور بسته بندی وسایل سنگینی و بزرگی چون لوازم خانگی بزرگ و نیز محصولات صادراتی با حجم بیشتر بهره گرفته می شود. به طور معمول در ساخت این نوع کارتن از 4 لایه مقوا و 3 لایه فلوت استفاده می شود.

کارتن پلاست بهتر است یا کارتن

همان طور که بیشتر در مورد آن صحبت کردیم مزایایی که کارتن به همراه داشته باعث شده گزینه ای بسیار عالی برای بسته بندی محصولات به شمار آید. کارتن پلاست به دلیل برخی از معایب و کاستی هایی که داشته در بسیاری از مواقع امکان ورود به دیگر کشورها را در بحث صادرات نداشته و در واقع نمی توان روی آن برای بسته بندی محصولات صادراتی حساب باز کرد.

این در حالی است که بسته بندی کارتنی امکان چاپ متنوع تری را در اختیار شما قرار خواهد داد و در مورد مقاومت آن نیز به سادگی می توان با دقت در انتخاب ترکیبات، به بهترین گزینه دست یافت.

نکات قابل توجه در زمینه طراحی کارتن و جعبه بسته بندی

برای آن که کارتن و جعبه بسته بندی ضمن مراقبت از محصول در معرفی هر چه بهتر آن به مخاطب و جلب نظر او تاثیر بیشتری داشته باشد نیاز است که در طراحی آن دقت و دانش کافی به کار برده شود. در ادامه نکات مؤثر در طراحی یک کارتن و جعبه بسته بندی را با هم مرور می کنیم:

1. رنگ کارتن و جعبه بسته بندی

رنگ کارتن و جعبه بسته بندی یکی از مهم ترین مواردی است که برای جلب توجه هر چه بیشتر مخاطب از آن کمک گرفت و انتخاب صحیح این فاکتور می تواند نقش بسیار مؤثری در افزایش فروش محصول داشته باشد. توصیه می شود حتماً در انتخاب از بین طیف رنگ ها هارمونی و تناسب آن ها را با یکدیگر و نیز با محصول مورد نظر در نظر بگیرید. این که محصول شما دارای یک بسته بندی با رنگ هایی زیبا داشته باشد بی شک مشتریان بیشتری به سمت آن از خود تمایل نشان می دهند.

2. توجه به مخاطبین هدف

برای داشتن بهترین بسته بندی برای محصولات خود، شما در وهله اول باید به شناختی مطلوب از مخاطبین خود دست پیدا کرده و در واقع علایق آن ها را شناسایی کنید. شعار برند شما باید به خوبی در  تک تک پروسه محصول تا بسته بندی آن قابل لمس باشد. برای مثال در صورتی که برند خود را دوست دار محیط زیست می دانید به هیچ عنوان استفاده از موادی چون پلاستیک در طراحی و تولید بسته بندی جالب نیست.

در این شرایط استفاده از جعبه کارتنی با توجه به قابلیت بازیافتی که داشته برای بسته بندی محصول خود می تواند امتیاز مثبتی برای محصول و برند شما به شمار آید. رعایت همین نکات ریز و ساده در بسته بندی می تواند نتیجه بسیار درخشانی را در فروش و معرفی هر چه بهتر برند شما به مخاطب داشته باشد.

3. خودداری از انتخاب بسته بندی شلوغ و پیچیده

این که کارتن و جعبه محصول شما پُر از نوشته ها و اطلاعات مختلف باشد تنها باعث گیج شدن مشتری شده و نوشته ها تأثیر خود را از دست خواهند داد. لذا سعی کنید که تنها نکات مهم و کلیدی را بر روی کارتن بسته بندی محصولات آورده و از شلوغ کردن آن خودداری کنید. هر چه بسته بندی محصول ساده تر باشد در جلب مشتری مؤثرتر است و همیشه این را در نظر داشته باشید که زیبایی در سادگی است.

4. سهولت در باز شدن بسته بندی

کارتن بسته بندی محصول ضمن آن که باید مراقبت مطلوبی را از محصول به ارمغان آورد در زمان استفاده نیز به راحتی بایستی قابل باز شدن باشد. بسته بندی در نظر گرفته باید به راحتی باز شده و همچنین به گونه ای باشد که مشتری نسبت به باز کردن آن اشتیاق داشته باشد. در واقع بسته بندی محصول باید به خوبی راحتی و آسایش مشتری را حفظ کند.

5. تمایز بسته بندی محصول با دیگر محصولات

بسته بندی در نظر گرفته شده برای محصول شما باید حرفی برای گفتن داشته باشد و صرفاً یک بسته بندی کپی شده از دیگر رقبا نباشد. طراحی کارتن و جعبه بسته بندی باید همگام با بازار و مشتری پیش رفته و مدام متناسب با شرایط بازار و با توجه به بسته بندی های انجام شده از سوی رقبا به صورت خاص و جذاب طراحی شود.

6. توجه به تناسب میان محصول و بسته بندی آن

برای زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر بسته بندی محصول باید آن را کاملا متناسب با محصول و سایز آن انتخاب کنید. بزرگتر و یا کوچکتر بودن بسته بندی نسبت به محصول زمینه ساز مشکلاتی شده و باعث می شود که مراقبت مطلوبی از محصول به عمل نیاید.

7. استفاده مناسب از کارتن بسته بندی جهت بازاریابی

بهترین گزینه برای بازاریابی موثر برای برند شما، کارتن بسته بندی محصول است. از این رو تمام تلاش خود را به کار گرفته تا اطلاعات مفیدی را از برند خود بر روی بسته بندی آورده و به این طریق نظر مشتری را جلب کنید. چاپ و طراحی تخصصی بر روی کارتن و جعبه بسته بندی می تواند نتیجه مطلوبی را در جذب مشتریان بیشتر به همراه داشته باشد.

8. طراحی و گرافیک کارتن و جعبه بسته بندی محصول

اجرای یک طراحی و گرافیک جذاب قطعاً به زیبایی و جذابیت هر چه بیشتر محصول شما کمک زیادی می کند. از این رو می توان سبک بسته بندی را نیز عاملی تاثیرگذار در خرید محصول از سوی مشتری دانست و توصیه می شود از این فاکتور به راحتی نگذرید.

اهمیت بسته بندی محصول در مقوله صادرات

در هر کشوری بسته بندی محصولات نقش بسیار پررنگی در فروش آن ها دارد و هر تولیدکننده برای ماندگاری در عرصه رقابت با دیگر تولیدکنندگان باید بتواند بسته بندی باکیفیت و زیبایی را برای محصولات خود ارائه کند. برای تبدیل شدن به یک صادرکننده موفق نیاز است که فاکتورهای مهمی را در زمینه تولید و بسته بندی محصول خود در نظر گرفت.

در زمینه صادرات به جرأت می توان بسته بندی محصول را به اندازه کیفیت محصول مهم دانست از این رو بسته بندی در نظر گرفته برای محصولات صادراتی باید جذابیت مطلوبی را داشته باشند. در رابطه با بسته بندی محصولات صادراتی کارتن ها به دلیل قابلیت بازیافتی که داشته از سوی کشورهای خارجی مورد استقبال بالایی قرار خواهند گرفت.

 

کارتن و جعبه بسته بندی شرکت تاش پک

شرکت تاش پک، در سال 1370 تاسیس شد تا با طراحی، چاپ و تولید انواع جعبه های مقوایی، لمینتی و کارتن خدمتی در عرصه بسته بندی و جعبه سازی کشور داشته باشد. شرکت تاش پک از سال 1370 تا به امروز در راستای این اهداف فعالیت مستمر داشته است.

ما در شرکت تاش پک توانسته ایم با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مجهز و مطابق با استاندارد های جهانی، نیاز مشتریان در بازار ایران را نسبت به تولید انواع جعبه ها برطرف کنیم. امروزه بسته بندی بر افزایش فروش به شدت تأثیر دارد به این جهت که مشتریان به دلیل داشتن قدرت انتخاب و تنوع زیاد محصولات، مجبور نیستند محصولاتی با بسته بندی های ضعیف خریداری کنند.

برندها در تلاشند با یک بسته بندی شاخص و زیبا در همان مرحله ابتدایی نظر مشتریان را به سوی محصول خود جذب کنند. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری مشتری به ظاهر زیبا، حرفه ای و کاربردی یک محصول توجه می کند چرا که اعتقاد دارد یک محصول حرفه ای و معتبر دارای بسته بندی زیبا، شاخص و کاربردی است.

در ادامه می توانید نمونه هایی از کارتن و جعبه بسته بندی شرکت تاش پک را مشاهده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

نیاز به راهنمایی دارید؟
×
تماس تلفنی Whatsapp chat
چت واتساپ Whatsapp chat