تاثیر بسته بندی بر تصمیم گیری مشتری

تاریخ آخرین بروزرسانی:29 خرداد 1403


۱. رنگ
۲. چیدمان جذاب و وضوح در تایپوگرافی
۳. گرافیک موثر
۴. اندازه و شکل بسته بندی
۵. کیفیت مواد بسته بندی
۶. نوآوری در طراحی بسته بندی

بسته بندی اولین برداشت مصرف کننده از محصول ما است. همچنین یکی از قوی ترین عواملی است که بر خرید مردم تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهند که یک سوم از انتخاب های مصرف کننده -که به خرید منجر می شوند- بخاطر بسته بندی آن محصول است. در بازاری که رقابت در آن بسیار زیاد است و مصرف کننده وقت زیادی برای خرید ندارد، این بسته بندی خاص است که مصرف کننده را به سمت آن محصول  می کشاند.

رنگ

رنگ بسته بندی اولین عنصری است که توجه مصرف کننده را به خود جلب می کند. تحقیقات نشان می دهد که 90-62 درصد ارزیابی افراد از یک محصول تنها بر اساس رنگ آن محصول است.

نادیده گرفتن محصولی با رنگ پررنگ و یا رنگی که در بین بسته‌های دیگر متمایز است، دشوار است. بنابراین به طور مثال قرمز رنگ انتخابی برای چیزی است که نباید از توجه دور بماند. دسته بندی محصولات نیز به طور سنتی با رنگ های خاصی مانند سبز برای ارگانیک و آبی برای منتول یا نعناع همراه است. مصرف کنندگان بین رنگ ها و برندها ارتباط برقرار می کنند. بنابراین، اگر طرح دارای رنگ مرتبط با یک برند خاص باشد که به خوبی شناخته شده است یا به آن وفادار هستند، مصرف کنندگان به سمت آن گرایش پیدا می کنند.

باید به این نکته توجه کرد که رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارند. بنابراین، یک رنگ ممکن است برای همه مناسب نباشد.

چیدمان جذاب و وضوح در تایپوگرافی

هنگامی که رنگ توجه مصرف کننده را به خود جلب کرد، او برای خواندن محتویات بسته نزدیک تر می شود. چیدمان بهم ریخته، فونت های نامرغوب و محتوای اضافی آنها را از کاوش بیشتر محصول منصرف می کند. طراحی بسته ای که اطلاعات حیاتی در مورد ویژگی های محصول، مزایا و روش استفاده از آن را به طور خلاصه با وضوح و دقت در طرحی جذاب ارائه می دهد، همیشه بر مصرف کننده تأثیر مثبت می گذارد.

گرافیک موثر

استفاده از آیکون ها، لوگوها و طرح های گرافیکی مصرف کننده را جذب می کند. اگر محصول یک برند باشد، طبیعتاً باید لوگوی برند به‌طور برجسته روی بسته‌بندی نقش ببندد. استفاده از نمادها به جای متن که نشان دهنده ویژگی های محصول هستند، به چیدمان نظم میدهند و اطلاعات را سریعتر منتقل می کنند. گرافیک جذاب در جذب مشتری بسیار موثر است.

اندازه و شکل بسته بندی

تحقیقات نشان می‌دهد که بسته‌های بزرگ‌تر مصرف‌کننده را سریع‌تر جذب می‌کنند، زیرا این تصور رایج است که اندازه بزرگتر، ارزش بیشتری دارد.بسته های بزرگتر حس به صرفه تر بودن را به مشتری انتقال میدهد. شکل بسته نیز بر پاسخ مصرف کننده تاثیر می گذارد. اشکال غیر معمول و چشم نواز که برای مشتری جذاب هستند، مانند جعبه های حیوانی برای کودکان یا جعبه های شیک برای دختران نوجوان، همیشه توجه مصرف کننده را به خود جلب می کنند.

کیفیت مواد بسته بندی

بسته بندی هایی که از مواد با کیفیتی استفاده می کنند مطمئنا جذاب تر به نظر می رسند. محصولاتی که به طور نامناسب بسته شده اند یا از کاغذ بی کیفیت و با چاپ ضعیف ساخته شده اند توجه مصرف کننده را جلب نمی کنند. هیچ کس دوست ندارد محصولی با پکیجینگ ارزان بخرد. با وجود این که مواد با کیفیت بهتر برای بسته بندی گران تر هستند، اما تجربه نشان داده است که مشتری تمایل دارد برای این بسته بندی ها هزینه بپردازد. آمار نشان میدهد که هنگامی که پکیجینگ یک برند ضعیف می شود، 55٪ از مصرف کنندگان را از خرید محصول بازمیدارد و 36٪ از آنها به خرید برندهای دیگر روی می آورند.

نوآوری در طراحی بسته بندی

بسته بندی که با تکنولوژی جدیدتر ساخته شده است، همیشه توجه مشتری را بیشتر به خود جلب می کند. بسته بندی ای که باز کردن، حمل و نگهداری آن آسان است به شدت مشتری را مجذوب خود میکند. طراحی بسته ای که احتمال شکستگی یا ریختن آن را به حداقل می رساند، مصرف کنندگان را راضی نگه میدارد.

بیش از 70 درصد تصمیمات خرید در محل خرید گرفته می شوند و یک محصول در قفسه سوپرمارکت کمتر از سه ثانیه فرصت دارد تا توجه مصرف کننده را به خود جلب کند. 

تصمیم نهایی مشتری برای خرید یا کنار گذاشتن یک محصول، در ابتدا به آنچه او در بسته بندی محصول می بیند بستگی دارد. مصرف کنندگان با توجه به بسته بندی کیفیت محصول را قضاوت میکنند. هنگامی که آنها یک محصول بسته بندی شده را می بینند که تمام اطلاعات مربوطه را در خود دارد، تصور می کنند که محصول داخل آن نیز از کیفیت نسبتاً بالایی برخوردار است.

بنابراین بسته بندی یک عامل حیاتی برای توصیف ویژگی های محصول است.

ما در گروه تاش پک به شما در ارائه محصولات با بهترین بسته بندی کمک خواهیم کرد. 


منبع : https://www.arka.com/blog/effects-packaging-consumers-buying-decisions

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

نیاز به راهنمایی دارید؟
×
تماس تلفنی Whatsapp chat
چت واتساپ Whatsapp chat