بسته بندی دارویی و بهداشتی و نکات قابل توجه در طراحی، چاپ و سفارش

تاریخ آخرین بروزرسانی:1 خرداد 1403

بسته بندی دارویی و بهداشتی خود را با طراحی منحصر به فردی که مدنظر دارید به شرکت پیشرو در زمینه طراحی، چاپ و تولید جعبه و بسته بندی تاش پک بسپارید.

بسته بندی محصولات مختلفی چون محصولات دارویی و بهداشتی برای نگه داری هر چه بهتر از آن ها و نیز برندسازی و تبلیغات انجام می شود. در بسته بندی محصولات داویی یکی از روش های بسته بندی کاربردی و رایج استفاده از جعبه های مقوایی و کارتنی است که این نوع بسته بندی را می توان در صنعت بسته بندی به ویژه بسته بندی محصولات غذایی و دارویی مهم ترین روش دانست و در این زمینه جعبه های مقوایی بیشترین استفاده را دارند.

برای مشاوره و سفارش روی تاش پک کلیک کنید.

انواع بسته بندی دارویی و بهداشتی

برای بسته بندی داروها از روش های مختلفی استفاده می شود که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

1. ظرف شیشه ای

 • نوع اول بسته بندی دارویی و بهداشتی

یکی از موارد رایج در زمینه بسته بندی داروها، ظروف شیشه ای هستند. ظروف شیشه ای از مقاومت مطلوبی برخوردار هستند و به خوبی از دارو در مقابل رطوبت و آسیب های احتمالی محافظت می کنند. گاهی نیز برای آن که دارو از نور خورشید در امان باشد برای بسته بندی آن از شیشه رنگی استفاده می شود. ظروف شیشه ای در زمینه بسته بندی داروها همچنین دارای مزایایی چون سهولت در پُر کردن و برخورداری از قیمت مناسب می باشند.

2. ظرف پلاستیکی

 • نوع دوم بسته بندی دارویی و بهداشتی

پلاستیک یکی دیگر از موادی است که در بسته بندی دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. ظروف پلاستیکی نیز به دلیل آن که نشکن هستند و به راحتی جمع می شوند برای بسته بندی دارویی مناسب می باشند. یکی دیگر از ویژگی های این نوع بسته بندی وزن سبک آن است.

3. ظرف فلزی

 • نوع سوم بسته بندی دارویی و بهداشتی

ظروف پلاستیکی را نیز می توان یکی دیگر از گزینه هایی دانست که در زمینه بسته بندی دارو به کار برده می شوند. از ویژگی های ظروف فلزی می توان به قابلیت نفوذ ناپذیری، کاهش خطرات آلودگی، مراقبت از دارو در برابر ضربه و رطوبت اشاره نمود.

به غیر از آن که دارو به وسیله یکی از ظروف فلزی، شیشه ای و یا پلاستیک بسته بندی می شود برای مراقبت و حمل هر چه راحت تر به یک بسته بندی ثانویه نیز احتیاج دارد. به طور معمول بسته بندی ثانویه محصولات دارویی از جنس مقوا و یا کارتن است.

این بسته بندی با توجه به آن که در وهله اول در مقابل چشمان مصرف کننده قرار خواهد گرفت به یک طراحی مناسب نیاز خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که گاهی داروها در تعداد بالا بر حمل و نقل به محل توزیع در یک بسته بندی سوم قرار می گیرند. که این بسته بندی به طور معمول کارتنی است.

برای مشاوره و سفارش روی تاش پک کلیک کنید.

 

دلایل اهمیت بسته بندی دارویی و بهداشتی

 • با پیشرفت فناوری امروزه در زمینه بسته بندی محصولات نیز از روش های به روزتری استفاده می شود.
 • داروها با توجه به آن که رابطه مستقیمی با سلامت افراد دارند بسیار مهم است که به شکلی کاملاً باکیفیت بسته بندی شده و جعبه مناسبی را برای آن ها در نظر گرفت.
 • در واقع محصولاتی چون داروها بعد از تولید و قرارگیری در بسته بندی اولیه و قبل از عرضه نیاز خواهند داشت که از طریق چاپ جعبه دارو در بسته بندی زیبا و ایمنی قرار گرفته و راحت تر جابجایی آن ها صورت بگیرد.
 • جعبه های مقوایی را می توان به دلیل ایمنی مطلوب و نیز قیمت مناسبی که داشته یکی از مهم ترین گزینه ها برای بسته بندی داروها به شمار می آیند. علاوه بر آن، این نوع از جعبه ها قابلیت بازیافت داشته و از این رو به محیط زیست نیز آسیبی نمی رسانند.
 • بسته بندی در نظر گرفته برای محصولات دارویی باید به خوبی دارو را از عوامل تخریب کننده ای چون گرما، رطوبت و اکسیژن دور نگه داشته و همچنین تضمین کننده حفظ اثر بخشی دارو و ایمنی بیمار باشند.
 • جعبه های دارویی باکیفیت همچنین مقاومت مطلوبی را در مقابل تراوش مواد از خود نشان داده و مانع از نفوذ دارو در بسته بندی خواهند شد.
 • بر روی جعبه مقوایی بسته بندی داروها می توان اطلاعات مهمی از دارو نظیر میزان مصرف، نحوه استفاده و … را در اختیار فرد مصرف کننده قرار داد.
 • به طور معمول امروزه با توجه به رقابت بسیاری که میان تولیدکنندگان دارو وجود داشته کیفیت و جذابیت بسته بندی داروها برای تمایز از دیگران بسیار حائز اهمیت است.

 

جنس جعبه های مقوایی بسته بندی دارویی و بهداشتی

به طور معمول در ساخت جعبه های دارو از مقوای ایندربرد استفاده می شود. این نوع مقوا به دلیل برخورداری از گواهینامه بین المللی بهداشتی برای محصولاتی چون دارو که با سلامت افراد در تماس است گزینه ای ایده آل به شمار می رود. بسته به نوع دارو می توان از این نوع مقوا در گرماژهای مختلف استفاده نمود.

برخی مواقع نیز ممکن است در ساخت و چاپ جعبه دارویی از مقوای پشت طوسی بهره گرفته شود. به طور معمول از این نوع مقوا زمانی استفاده شده که دارو به طور مستقیم با جعبه در تماس نباشد.

یکی دیگر از جعبه های مورد استفاده در ساخت بسته بندی های دارویی جعبه لمینتی است. در این تهیه این جعبه ها برای مقاومت هر چه بیشتر در مقابل آب، نور و هوا از  لایه های کاغذ، آلومینیوم و لایه های نازک پلی اتیلن استفاده می شود.

برای مشاوره و سفارش روی تاش پک کلیک کنید.

 

نکاتی در زمینه چاپ و طراحی بسته بندی دارویی و بهداشتی

نکات قابل توجه در زمینه چاپ و تولید جعبه دارو

 1. طراحی جعبه بسته بندی دارو باید کاملا مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی انجام شود؛
 2. برای اعلام هشدار خطر باید از رنگ های خاص و مشخص شده استفاده شود؛
 3. جهت استفاده افراد نابینا و کم بینا باید بر روی بسته بندی دارو از فونت بریل استفاده شود؛
 4. جعبه بسته بندی باید به گونه ای باشد که در زمان عبور از دستگاه بسته بندی امکان چاپ اطلاعات معتبر بر روی آن وجود داشته باشد؛
 5. جعبه باید حتما برای تأیید اصالت آن به صورت پلمپ شده باشد و بر روی آن از مواردی چون برچسب اصالت کالا، برچسب های حرارتی و… استفاده شود.

 

نکاتی در رابطه با طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

 1. در رابطه با بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی نیز نوع جعبه و طراحی آن بسیار مهم است و در واقع می توان گفت که اولین چیزی از یک محصول آرایشی بوده که نظر مشتری را به خود جلب می کند.
 2. در طراحی بسته بندی لوازم آرایشی نیاز است که مواردی چون درج لوگو شرکت، یک طراحی مناسب با برند و نوع محصول و همچنین توضیحات لازم در مورد محصول و استفاده از آن رعایت شود.
 3. این موارد باعث شده که در وهله اول نظر مشتری از بین انبوه محصولات به محصول شما جلب شما و نسبت به خرید آن ترغیب شود.

طی تحقیقات صورت گرفته مشتریان در زمینه خرید محصولات آرایشی و بهداشتی بیشترین توجه را به موارد زیر خواهند داشت:

 • خوانا و واضح بودن کلمان نوشته های روی جعبه لوازم آرایشی و بهداشتی
 • مشخص بودن بسته بندی لوازم آرایشی حتی از دور
 • درج نحوه استفاده از محصول بر روی بسته بندی آن
 • درج مناسب بودن محصول برای نوع پوست های مشخص شده
 • زیبایی و جذابیت بسته بندی

با توجه به این موارد می توان دریافت که در زمان طراحی بسته بندی یک محصول آرایشی و بهداشتی باید به جذابیت بسته بندی آن توجه نمود، اطلاعات مورد نیاز در مورد محصول بر روی آن درج شده باشد و مشتری به خوبی از روی بسته بندی اطلاعات لازم را کسب کرده و راحت تر بتواند دست به انتخاب بزند.

بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

موارد ذکر شده در بخش قبلی مربوط به بسته بندی ثانویه و در واقع جعبه لوازم آرایشی و بهداشتی بود. در مورد بسته بندی اولیه آن ها که در واقع همان تیوپ، شیشه ای است که محصول در آن قرار دارد نیز برای جلب نظر مشتری باید به موارد زیر توجه شود:

 • امکان استفاده آسان محصول تا آخرین قطره
 • درج نام محصول به صورت واضح و درشت بر روی بسته بندی آن
 • درج دستورالعمل بر روی بسته بندی محصول
 • راحتی باز کردن درپوش محصول
 •  شکل ظاهری جذاب و زیبا

برای مشاوره و سفارش روی تاش پک کلیک کنید.

چاپ جعبه بسته بندی دارویی و بهداشتی

 • برای چاپ بسته بندی دارو نیاز است که مراحل مختلفی چون طراحی، نمونه گیری، چاپ و خدمات تکمیلی پشت سر گذاشته شود.
 • براساس اندازه و وزن محصول، تعداد و… می توان قیمت چاپ آن را مشخص نمود. اما در این بین چاپ در تیراژ بالا مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 • به دلیل تنوعی که در بین داروها از نظر سایز و اندازه آن ها وجود داشته چاپ جعبه آن ها نیز بسیار متنوع است. اما چاپ جعبه دارو کاملاً باید متناسب با اصول بسته بندی دارو انجام شود.
 • در پروسه چاپ بسته بندی دارویی در وهله اول طراحی طرح تیغ جعبه و نمایش سه بعدی آن باید صورت گیرد. به کمک طراحی سه بعدی می توان بهتر اندازه جعبه را تشخیص داد.
 • پس از آن نوبت به طراحی کارتن بسته بندی و جعبه می رسد. طبق اصول بسته بندی دارو باید در طرفی از جعبه اطلاعاتی چون مشخصات سازنده و اطلاعات عمومی دارو به صورت فارسی درج شود. علاوه بر آن در طرف دیگر نیز باید این اطلاعات به صورت انگلیسی آورده شود.
 • پس از چاپ جعبه دارو نیز تیغه زنی جعبه هایشروع و یک طرف آن چسبیده خواهد شد. حال جعبه ها آماده ارسال به کارخانه داروسازی هستند.

 

بسته بندی دارویی و بهداشتی شرکت تاش پک

شرکت تاش پک، در سال 1370 تاسیس شد تا با طراحی، چاپ و تولید انواع جعبه های مقوایی، لمینتی و کارتن خدمتی در عرصه بسته بندی و جعبه سازی کشور داشته باشد. شرکت تاش پک از سال 1370 تا به امروز در راستای این اهداف فعالیت مستمر داشته است.

ما در شرکت تاش پک توانسته ایم با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مجهز و مطابق با استاندارد های جهانی، نیاز مشتریان در بازار ایران را نسبت به تولید انواع جعبه ها برطرف کنیم. امروزه بسته بندی بر افزایش فروش به شدت تأثیر دارد به این جهت که مشتریان به دلیل داشتن قدرت انتخاب و تنوع زیاد محصولات، مجبور نیستند محصولاتی با بسته بندی های ضعیف خریداری کنند.

برندها در تلاشند با یک بسته بندی شاخص و زیبا در همان مرحله ابتدایی نظر مشتریان را به سوی محصول خود جذب کنند. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری مشتری به ظاهر زیبا، حرفه ای و کاربردی یک محصول توجه می کند چرا که اعتقاد دارد یک محصول حرفه ای و معتبر دارای بسته بندی زیبا، شاخص و کاربردی است.

برای مشاوره و سفارش روی تاش پک کلیک کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

نیاز به راهنمایی دارید؟
×
تماس تلفنی Whatsapp chat
چت واتساپ Whatsapp chat